O konkursie na reportaż

PALMA WARSZAWSKA. Drzewo poznania swojego i obcego

Konkurs na reportaż o spotkaniu kultur skierowany do początkujących reportażystów. 

Jednym z celów programu Raj na ziemi” jest promowanie nowych, młodych talentów reporterskich. Praca na zasadzie „Mistrz – Uczeń” jest bardzo inspirującym i praktycznym działaniem, które może w znaczniej mierze odkryć i rozwinąć nowy talent pisarski. W drodze konkursu, przy współpracy między innymi z Dużym Formatem i Instytutem Reportażu, wyłonimy 3 osoby (do 30 roku życia) w ciągu jednego roku.

W pierwszej kolejności czekamy na pomysły tekstów reporterskich na temat szeroko pojętej różnorodności: społecznej, kulturalnej, historycznej, której doświadczaliśmy lub doświadczamy w mieście Warszawa. W drodze konkursu, przy współpracy między innymi z Dużym Formatem i Instytutem Reportażu wyłonimy trzy najciekawsze pomysły. Następnie, ich autorzy wejdą w rolę Uczniów i przez dwa miesiące 2017 roku będą pracowali nad swoim tekstem z Mistrzyniami reportażu: Izą Klementowską, Katarzyną Surmiak-Damańską, Ewa Winnicką. Najlepszy reportaż poznamy w październiku podczas tegorocznej gali wręczenia Nagrody im. Beaty Pawlak. Zostanie on opublikowany na łamach Dużego Formatu.

Zwyciężczynią I. edycji konkursu ” PALMA WARSZAWSKA. Drzewo poznania swojego i obcego” została Aleksandra Gałka autorka tekstu „Mój pierwszy raz w Warszawie”,  który ukazał się 20 listopada 2017 r. na łamach magazynu Duży Format  TU.  Mistrzynią Oli była Katarzyna Surmiak-Domańska. Gratulacje!

Do finałowej trójki przeszła również Aleksandra Domaradzka i jej tekst o wytwórni fonograficznej „Syrena” (opieka Ewy Winnickiej) oraz duet Agnieszka Szwajgier i Justyna Godz z tekstem o warszawskich hostelach (opieka Iza Klementowska). Gratulujemy!

W 2018 r. odbędzie się II. edycja konkursu. Szczegóły wkrótce!

 

Podczas I. edycji konkursu Mistrzyniami Uczniów będą:

Iza Klementowska reporterka i dziennikarka, publikowała m.in. w „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach Extra”, „Newsweeku”, „Kontynentach”, „Machinie”, „Sukcesie”, „Bluszczu” i „Nowym Dzienniku” (Nowy Jork). Jej teksty ukazały się również w antologiach Swoją drogą, Pytania, których się nie zadaje, Odwaga jest kobietą. Autorka książek Samotność Portugalczyka (nominacja do Nagrody im. Teresy Torańskiej), Szkielet białego słonia (nominacja do nagrody Travelery 2017) i Minuty. Reportaże o starości.

Katarzyna Surmiak-Domańska reporterka Gazety Wyborczej, tutorka Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu, autorka kilku książek non-fiction, w tym nominowanych do nagrody literackiej NIKE „Mokradełka” i „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”.

Ewa Winnicka reporterka i autorka książek, m.in Londyńczyków, Angoli, Milionerki, w których opisuje polską emigrację. Dwukrotnie wyróżniona nagrodą Grand Press, nominowana do Nagrody Literackiej Nike, laureatka Nagrody Literackiej Gryfia w 2015 roku.

REGULAMIN KONKURSU